IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

4 października 2019 IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób.

W piątek 4.10.2019r. z okazji  Dnia Tabliczki Mnożeni wszyscy uczniowie klas 5-8 zostali sprawdzeni z jej znajomości. Na lekcjach matematyki uczniowie losowali karteczki, na których  znajdowało się pięć przykładów. Stasze klasy na rozwiązanie miały minutę. Młodsze klasy troszkę więcej.  Oto przykładowy los:

Oprócz uczniów, ze znajomości tabliczki mnożenia sprawdzani byli również dorośli.  Wybrani uczniowie klas 6 (dwie dziewczyny i dwóch chłopców) utworzyli  Patrole Egzaminacyjne i przepytali m.in wicedyrektora szkoły p. Ł. Słupika, intendentkę i kucharki, higienistkę, bibliotekarkę, p. woźnego, sprzątaczkę i kilka odważnych  nauczycielek. Wszyscy dorośli poradzili sobie z tym wyzwaniem. Znają tabliczkę mnożenia do 100. Mogli też spróbować swoich sił na przykładach do 500. Tacy odważni byli p. wicedyrektor, p. woźny i  p. sprzątaczka uzyskując tytuł Ekspert Tabliczki Mnożenia.

Z okazji Dnia Tabliczki Mnożenia ogłoszony został również dla uczniów konkurs – challenge. W czwartek i piątek pojawiały się na korytarzach przykłady z tabliczki mnożenia. Ale były to przykłady poprawne i błędne. Zadaniem uczniów było odnaleźć kartki z błędami. A oto wyniki indywidualne:

1. miejsce         Alicja B.              klasa 6a    (6 odnalezionych błędów)
  2. miejsce        Katarzyna K.    klasa 8b    (4 znalezione błędy) Klasyfikacja klasowa:1.  Najwięcej błędów znalazła klasa 8b  – 10 przykładów, a tuż za nia była klasa 8a – 7 przykładów.

Klasyfikacja klasowa:

1. miejsce 8b – 10 przykładów
  2. miejsce 8a – 7 przykładów

Bystrym okiem i refleksem wykazali się też uczniowie klas 5. Znaleźli 4 błędy.

Na przerwach uczniowie mogli również pogłębić swoja wiedzę matematyczną. W holu szkoły wyświetlane były filmiki ze sprytnymi sposobami szybkiego liczenia.

Dziękuję uczniom i  dorosłym za udział w tej akcji.

Opracowała: mgr  Elżbieta Borkowska

UWAGA!

Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Dobrodzieniu informuje, że egzamin ósmoklasistów odbędzie się zgodnie z harmonogramem w dniach 15, 16 i 17 kwietnia. Wszyscy uczniowie klas ósmych zobowiązani są przyjść w tych dniach do szkoły na godz. 8.00. Pozostali uczniowie szkoły podstawowej w dniach 15, 16, 17 kwietnia mają dni dodatkowo wolne zgodnie z przyjętym we wrześniu 2018 r. przez Radę Rodziców kalendarzem roku szkolnego 2018/2019.

https://pspdobrodzien.edupage.org  /oficjalna strona szkoły/

KOMUNIKAT!

UWAGA!

Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Dobrodzieniu informuje, że egzamin gimnazjalny odbędzie się zgodnie z harmonogramem w dniach 10, 11 i 12 kwietnia.

Wszyscy uczniowie klas gimnazjalnych zobowiązani są przyjść w tych dniach do szkoły na godz. 8.00.

https://pspdobrodzien.edupage.org  /oficjalna strona szkoły/