Archiwum kategorii: Przedmioty przyrodnicze

IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

4 października 2019 IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób.

W piątek 4.10.2019r. z okazji  Dnia Tabliczki Mnożeni wszyscy uczniowie klas 5-8 zostali sprawdzeni z jej znajomości. Na lekcjach matematyki uczniowie losowali karteczki, na których  znajdowało się pięć przykładów. Stasze klasy na rozwiązanie miały minutę. Młodsze klasy troszkę więcej.  Oto przykładowy los:

Oprócz uczniów, ze znajomości tabliczki mnożenia sprawdzani byli również dorośli.  Wybrani uczniowie klas 6 (dwie dziewczyny i dwóch chłopców) utworzyli  Patrole Egzaminacyjne i przepytali m.in wicedyrektora szkoły p. Ł. Słupika, intendentkę i kucharki, higienistkę, bibliotekarkę, p. woźnego, sprzątaczkę i kilka odważnych  nauczycielek. Wszyscy dorośli poradzili sobie z tym wyzwaniem. Znają tabliczkę mnożenia do 100. Mogli też spróbować swoich sił na przykładach do 500. Tacy odważni byli p. wicedyrektor, p. woźny i  p. sprzątaczka uzyskując tytuł Ekspert Tabliczki Mnożenia.

Z okazji Dnia Tabliczki Mnożenia ogłoszony został również dla uczniów konkurs – challenge. W czwartek i piątek pojawiały się na korytarzach przykłady z tabliczki mnożenia. Ale były to przykłady poprawne i błędne. Zadaniem uczniów było odnaleźć kartki z błędami. A oto wyniki indywidualne:

  1. miejsce         Alicja B.              klasa 6a    (6 odnalezionych błędów)
  2. miejsce        Katarzyna K.    klasa 8b    (4 znalezione błędy) Klasyfikacja klasowa:1.  Najwięcej błędów znalazła klasa 8b  – 10 przykładów, a tuż za nia była klasa 8a – 7 przykładów.

Klasyfikacja klasowa:

  1. miejsce 8b – 10 przykładów
  2. miejsce 8a – 7 przykładów

Bystrym okiem i refleksem wykazali się też uczniowie klas 5. Znaleźli 4 błędy.

Na przerwach uczniowie mogli również pogłębić swoja wiedzę matematyczną. W holu szkoły wyświetlane były filmiki ze sprytnymi sposobami szybkiego liczenia.

Dziękuję uczniom i  dorosłym za udział w tej akcji.

Opracowała: mgr  Elżbieta Borkowska

Piknik Naukowy 2017 z Parkiem Praw Natury z Krakowa

Było to podsumowanie naszego rocznego projektu „Mikroświat – Makrowiedza edukacyjne ewolucje”. Około 100 uczniów naszej szkoły uczestniczyło w Pikniku Naukowym z Parkiem Praw Natury z Krakowa. Uczniowie mieli okazję popracować na ekspozycjach stałych, wykonując ciekawe doświadczenia. Odbyły się też zajęcia warsztatowe, gdzie z elementów ekologicznych uczniowie przygotowywali ekotorby i ekokarmniki. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem uczniów. Bardzo dziękujemy p.dyrektor Anecie Dzikowicz, p. wicedyrektor Krystynie Kazimierowicz za roczną pracę w projekcie. Duże podziękowania kierujemy do OCDL w Opolu dla p. Radosława Krula oraz p. Anny Wiesiołek, dzięki którym mogliśmy realizować tak ciekawy projekt. Podziękowania należą się również p. Marioli Walkowicz, która odpowiadała za nasze wycieczki.  W roku szkolnym 2016/2017 realizowaliśmy w ramach projektu „Mikroświat – Makrowiedza edukacyjne ewolucje ” następujące zajęcia: podstawy programowania, zajęcia z języka włoskiego, moja wymarzona firma, zajęcia biologiczno-chemiczne , przyrodniczo-fotograficzne, zajęcia z kreatywności. Myślę ,że pozostaną miłe wspomnienia i wiedza zdobyta na zajęciach projektowych pójdzie za Wami w świat. Wspomnienia pozostaną też po ciekawych wyjazdach edukacyjnych : planetarium w Chorzowie, ogrody doświadczeń Wrocław, Jura Park Krasiejów oraz CNK Kopernik w Warszawie , łącznie z wszystkimi laboratoriami.

Opracowała: mgr Beata Jasińska

Uwaga!!!
Dojazdy na piknik naukowy dla uczniów mieszkających poza Dobrodzieniem:

Uczniowie powinni być na przystankach w swoich miejscowościach:

godz 9.30 – kierunek Pietraszów, Pludry, Bzinica Nowa i Stara, Kolejka

godz 11.30 – kierunki Szemrowice, Rzędowice, Klekotna, Makowczyce, Warłów , Bzionków , Zwóz, Gosławice, Główczyce

godz 13.30 – kierunki Myślina, Turza, Dąbrowica, Makowczyce, Ligota Dobrodzieńska

Osoby mieszkające w Dobrodzieniu przychodzą na warsztaty zgodnie z planem na salę gimnastyczną w Budynku dawnego gimnazjum , przy ul Piastowskiej 17 w Dobrodzieniu.
Zapraszamy serdecznie !Liczymy na Waszą obowiązkową obecność!!!!

„Są surowce – nie ma odpadów”

W dniu 15 września w PSP Dobrodzień odbyła się akcja Sprzątania Świata 2017pod hasłem „Są surowce – nie ma odpadów”. Uczniowie klas 7 oraz uczniowie klas gimnazjalnych przygotowywali różne przedmioty użytkowe z surowców , które podlegają recyklingowi. Wystawa prac uczniów została przygotowana w holu szkoły. W klasach odbyły się też pogadanki dotyczące „recyklingu”.

Opracowała mgr Beata Jasińska