Warsztaty fotografii przyrodniczej.

Sprawozdanie z realizacji warsztatów fotografii przyrodniczej w Publicznym Gimnazjum im Jana Pawła II w Dobrodzieniu.

Zajęcia teoretyczne przeprowadziła z uczniami p. Beata Jasińska- nauczyciel biologii w Publicznym Gimnazjum im Jana Pawła II w Dobrodzieniu. Zajęcia dotyczyły wyjaśnienia znaczenia bioróżnorodności i wagi jej  ochrony. Zostały także wyjaśnione pojęcia ekosystemów ich podział.

  1. Wskazane zostały formy ochrony przyrody oraz ich rodzaje. Omówiliśmy także przykłady form ochrony przyrody na terenie naszej gminy Dobrodzień- pomniki przyrody oraz zespoły przyrodniczo-krajobrazowe. Został też omówiona struktura i poziomy organizacji życia.
  2. Zajęcia z podstaw fotografowania odbyły się z udziałem pana Józefa Włodarza, miejscowego pasjonata przyrody i fotografii przyrodniczej. Najpierw w szkole , gdzie pan Włodarz wygłosił prelekcje i pokaz swoich cennych zdjęć , w tym również pokazał sprzęt fotograficzni i pokazał młodzieży techniki fotografowania. W dniu 13.06.2016. Następnie odbyły się trzy plenery w terenie w dniach 01.07, 03.07 0raz 06.07.2016 r . Były to wyjazdy wozami terenowymi po cennych obiektach przyrodniczych naszej gminy. Szczególnie okolice stawów , które są ostoja ptactwa wodnego. Młodzież obserwowała żurawie , kormorany , czaple siwe, orły bieliki, bociana białego i czarnego, kaczki , bączka, kukułki, różne gatunki motyli oraz cenne gatunki roślin.  Podsumowaniem było ognisko na stawach Habas- ostoja żółwia błotnego. W ramach ogniska odbył się poczęstunek dla młodzieży  z zaplanowanych funduszy.
  3. Oceną prac fotograficznych uczniów zajęła się pani Gabriela Rejdak, właścicielka miejscowego zakładu fotograficznego. Ona również przygotowała wywołanie najciekawszych zdjęć. Tłumaczyła co decyduje ,że zdjęcie jest dobre i przyrodniczo i fotograficznie.
  4. Prezentacja wykonanych zdjęć na stronie internetowej szkoły oraz wystawa w holu szkoły lub w miejscowym Domu Kultury .

 

  1. Młodzież oceniła udział w zajęciach bardzo wysoko. Rozbudziło to w nich pasję i zainteresowanie fotografią przyrodniczą. Doceniali efekty swoich prac. Dostrzegli możliwość czynnego spędzania czasu w terenie a nie tylko przy komputerze. Zafascynowali się otaczającą ich przyrodą.

 

Koordynator projektu – nauczyciel biologii, p. Beata Jasińska

Dodaj komentarz